Nem minden arany ami sárgaréz

Agyszint

Agyszint

A fürdőruhák evoluciója

2019. július 04. - cascade

1. Az ókori emberek nem ismerték a fürdőruhát, általában mezítelenül úsztak vagy fürdőztek. A férfiak évszázadokon át úszhattak mezítelen testtel a folyókban és a tavakban. Ez az engedmény nyugaton a 19. század közepén megszűnt, a vízi atlétákat rendeletekkel tiltották el a pucérkodástól.

 

2. Ugyan az ókori római mozaikokon feltűnnek hölgyek kétrészes, a mai bikinire emlékeztető szerelésekben, azonban nincs semmiféle bizonyítéka annak, hogy a lenge ruházat az antik időkben valóban fürdőruhaként funkcionált.

 

3. A középkori Európa fürdőházaiban tovább éltek az ókori idők szokásai. Az emberek ezekben az intézményekben vagy pőrén, vagy egy derekuk köré tekert, a nemi szerveket és a hátsót takaró ruhadarabban jelentek meg.

 

4. Az európaiak a források tanúsága szerint a 17. században már biztosan hordtak fürdőruhát. Az angol utazó, Celia Fiennes szerint az 1687-es év női fürdőkosztümje sárga színű, finom, de merev vászonból készült, amelyhez bő ujjakat varrtak, így az leginkább egy papi talárra hasonlított.

 

5. A hálóingszerű, bokáig érő női fürdőruha közkedvelt volt a 18. századi Nyugat-Európában. A bő szabású, teljes testet betakaró ruha pamutból vagy flanelből készült.

 

6. A korábbi évszázadokat és a fürdőruházatot tekintve a férfiak öltözködési szabályai sokkal lazábbak voltak. Az angliai Bath városának fürdőiben a férfiak alul egy hosszú boxeralsóra hasonlító nadrágot, felül pedig fürdőmellényt viseltek.

 

7. A női fürdőruhák a 19. század nagy részében továbbra is takarták a teljes női testet. A fürdőruhák zömmel flanelből készültek, amelyről ekkor azt tartották, hogy azért praktikus, mert melegen tartja a fürdőzőt.

 

8. A női fürdőruhák szegélyébe gyakran kicsi ólomsúlyokat varrtak, nehogy a ruhadarab a víz felszínére emelkedjen és feltárja a női test rejtett részeit.

 

9. 1907-ben Annette Kellermann, a szinkronúszás úttörője igazi forradalmi tettet vitt véghez, amikor egy egyrészes, testhez simuló, a láb formáját követő, a karok nagy és a mellkas egy kis részét szabadon hagyó úszódresszben jelent meg egy bostoni strandon.

 

10. A kétrészes női fürdőruha, a bikini 1946-ban debütált Párizsban. A lenge ruhadarab megálmodója, Louis Réard ruhatervező és autómérnök a Bikini-atollról nevezte el produktumát, ahol a bemutató előtt pár nappal kísérleti atomrobbantást végeztek. A névválasztás találó volt, a ruhadarab nagyot robbant, igazi szenzációvá vált.

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://cascade.blog.hu/api/trackback/id/tr614925662

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása